Kerkgebouw en historie

Historie van de GKv Ommen

De gereformeerde kerk onderhoudende artikel 31, of wel de gereformeerd-vrijgemaakte kerk, in Ommen is ontstaan op 23 januari 1947 door vrijmaking van de gereformeerde kerk aan de Bouwstraat.

De gebouwen

De eerste kerkdiensten werden gehouden in de ‘padvindersboerderij’.

Later krijgen ze toestemming om in de Hervormde kleuterschool (de bewaarschoele) te vergaderen. Daarna werd er een eigen gebouwtje aangekocht; een houten gebouwtje, met veel karton aan de binnenkant (de koek’ndeuze).

Padv.boerderij 2

Padvindersboerderij

 Padvindersboerderij interieur

Padvindersboerderij interieur

Bewaar schoele

Hervormde Bewaarschoele

De Koek''n deuze

De Koek”n deuze

Koek'n deuze interieur

Koek’n deuze interieur

 

 

 

 

 

In 1958 werd een nieuw stenen kerkgebouw, met een paar aangebouwde vergaderlokalen, in gebruik genomen. De hoofdzaal van het huidige gebouw is daar nog een restant van.

kerk-1 kerk-2 steenleggingkerk compact IMG_4441

De gedenksteen werd geplaatst door ds. R. te Velde, daarbij geholpen door de architect dhr. E. Reitsma.

De kleuren en vormen van dat gebouw hadden allemaal een eigen symboliek, maar door de vele verbouwingen en aanbouwingen is daar niets meer van over.

Zo werd er in 1966 een galerij in gebouwd, die in 2004, met de plaatsing van het nieuwe Edskes-orgel (zie rubriek orgel) weer is gesloopt en opnieuw opgebouwd.
Ook werd er in 1971 aan de Noordkant een uitbreiding van kerkzaal en vergaderruimte gerealiseerd.

De grootste aanbouw komt er in 1989. Het vergadercomplex krijgt dan de naam Het Baken.
Het Baken 1aIMG_1555a

 

Er komt dan ook een klokkenstoel bij het gebouw met een heuse kerkklok.

 

In 2014 krijgt de oude kerkzaal een ‘opknapbeurt’, waarbij met name het liturgisch centrum totaal wordt vernieuwd. Aan de kleuren en vormen daarvan wordt dan weer symbolische betekenissen meegegeven, die te maken hebben met Het Baken. Daarmee geldt de naam “Het Baken” nu niet meer alleen voor de vergaderruimte maar voor het hele gebouw.

IMG_6320-a

Het ledenverloop

De vele uitbreidingen van het gebouw en het overgaan op dubbele diensten was nodig omdat de gemeente, met namen door de vele ‘import’, snel groeide.
Van de 277 zielen in april 1947 liep het geleidelijk op tot bijvoorbeeld 948 op
1 september 1978. In het jaar 1981/82 was het 1079 en werd overgegaan op dubbele diensten voor de wijken Oost en West.
In het jaar 2000 is Oost inmiddels gegroeid tot 678 en West tot 579; totaal dus 1257.

Al in 1992 is besloten dat bij 1500 zielen de gemeente zal worden opgedeeld in
3 wijken en dat er dan ook kerksplitsing zal plaatsvinden.
Hoewel dit aantal nooit is gehaald, wordt toch in 2002 besloten om de gemeente te splitsen in 3 wijken Noord, Oost en West. Noord en Oost blijven samen kerken en West afzonderlijk.
In mei 2003 wordt besloten om per 1 januari 2005 ook verder te gaan als 2 zelfstandige gemeenten: West en Noord/Oost.
West heeft op bij de splitsing ruim 480 zielen en Noord/Oost ruim 800 en die getallen zijn in de loop van de jaren niet drastisch veranderd.

De predikanten

In de ongedeelde kerk van Ommen hebben de volgende predikanten gediend.

W. Verwoerd 21-09-1947 tot 17-10-1954

W. Verwoerd
21-09-1947 tot 17-10-1954

R. te Velde 19-06-1955 tot 08-09-1963

R. te Velde
19-06-1955 tot 08-09-1963

A.N. Hendriks 19-01-1964 tot 26-02-1967

A.N. Hendriks
19-01-1964 tot 26-02-1967

J. van Dijk 16-08-1970 tot14-05-1984

J. van Dijk
16-08-1970 tot 14-05-1984

L. Douw 26-02-1978 tot31-101988

L. Douw
26-02-1978 tot 31-10-1988

 

 

 

 

 

 

 

P.H.R. van Houwelingen 03-03-1985 tot 15-03-1991

P.H.R. van Houwelingen
03-03-1985 tot 15-03-1991

H.J. Siegers 25-06-1989 tot 31-12-2004

H.J. Siegers
25-06-1989 tot 31-12-2004

R.Th. Pos 06-11-1994 tot 31-12-2004

R.Th. Pos
06-11-1994 tot 31-12-2004

E.J. Oostland 16-11-2003 tot 31-12-2004

E.J. Oostland
16-11-2003 tot 31-12-2004

 

 

 

 

 

 

 

Na de kerkspitsing op 1 januari 2005 ging Ommen-Noord/Oost verder met:
ds. R.Th. Pos (tot 24-03-2007, vertrokken naar Rijnsburg/Valkenburg) en
ds. E.J. Oostland (op 25-08-2012 overleden).

En de kerk van Ommen-West ging verder met: ds. H.J. Siegers (op 18-12-2011 met emeritaat)

Huidige predikanten:
In Noord/Oost: ds. T. Wendt (vanaf 16-09-2007) en ds. C. van Dijk (vanaf 07-09-2014)

En in West: ds. A.M. de Hullu (vanaf 02-12-2012)

Voor informatie m.b.t. de huidige predikanten, zie de pagina’s van de predikanten op de site’s van beide kerken.